Sveiki dantukai

Iš visų burnos ertmės ligų – dantų ėduonis yra labiausiai paplitusi vaikų ir paauglių dantų liga. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, Lietuvoje dantų ėduonis yra paplitęs tarp 98 proc. Lietuvos vaikų. Tik profilaktikos priemonės padės išsaugoti sveikus dantis. Pirma, būtina du kartus per dieną taisyklingai valyti dantis šepetėliu ir pasta su fluoru. Antra, nemažiau svarbu yra sveikai maitintis, ir trečia, svarbu kas pusę metų lankytis pas odontologą. Didelę įtaką turi ne tik dantų valymo dažnis, bet ir amžius. Dantukus reikia pradėti valyti tik jiems išdygus. Dažnai manoma, kad vaikų pieninių dantų nereikia kaip nors ypatingai prižiūrėti ar taisyti. Reikia žinoti, kad jeigu yra sugedusių pieninių dantų, tai yra didelė tikimybė, kad ir nuolatiniai dantys bus nesveiki, daug lengviau pažeidžiami. Tėveliai turi visada paskatinti, patys rodyti pavyzdį vaikams kaip reikia valyti, prižiūrėti dantukus.

Dar viena labai svarbi dantų priežiūros priemonė – dantų dengimas silantinėmis medžiagomis. Silantai – tai dantų ėduonies profilaktikai skirtos medžiagos, mechaniškai uždengiančios dantų vageles ir įdubas, kad į jas nepatektų bakterijos bei angliavandeniai. Ši paslauga teikiama 6-14 metų vaikams. Vaikų dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa vykdoma nuo 2004-ųjų. Joje numatytas paslaugas teikia visos gydymo įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl odontologijos paslaugų teikimo arba dėl vaikų krūminių dantų dengimo silantais ir šių paslaugų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto.

Odontologai pataria dengti silantais vos išdygusius pirmuosius nuolatinius krūminius dantis. Jie paprastai prasikala 6-7 metų vaikams. Antrieji krūminiai dantys turėtų būti silantuojami 11-13 metų paaugliams. Silantinėmis medžiagomis turi būti hermetizuojami ir tretieji krūminiai dantys, vadinamieji protiniai (anksčiau jie buvo dengiami silantais tik pastebėjus didelį ėduonies pavojų). Jei ėduonies rizika didelė, hermetizuojami ir kapliai.

Medikai primena: silantai apsaugo dantis nuo žalingų veiksnių (mikroorganizmų ir jų gaminamų rūgščių). Be to, juose esantis fluoras skatina emalio mineralizaciją. Silantais dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys. Tai neskausminga 5-10 min. trunkanti procedūra, danties gręžti nereikia. Jo paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas silantu. Jeigu dantis jau pažeistas ėduonies, tenka jį gydyti ir plombuoti.

Daugelio mokslinių tyrimų duomenimis, tik pradėjus taikyti dantų ėduonies profilaktines priemones, galima ilgam išsaugoti sveikus vaikų dantis.

Pagal Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informaciją

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook